Chcesz być trendy? Sporządź testament!

Amerykańscy prawnicy, którzy udzielają porad prawnych na stronie Unique Estate Law podkreślają, że nie ma zbyt wczesnego wieku na sporządzenie testamentu. Oczywiście po osiągnięciu pełnoletności. Jak czytamy, można zacząć o tym myśleć po maturze, a już na pewno po ukończeniu studiów. Jesteś już po ślubie lub w długotrwałym nieformalnym związku? To znaczy – podkreślają eksperci – że już dawno powinieneś sporządzić testament, w którym dokładnie rozplanujesz, co stanie się z Twoim majątkiem po Twojej śmierci.

Unique Estate Law wylicza konkretne sytuacje, w których młode osoby powinny uporządkować kwestie spadkowe:

  • gdy wstępują do wojska
  • gdy same otrzymały spadek (Szczególnie w przypadku odziedziczonych nieruchomości, podział między osoby upoważnione do dziedziczenia może być skomplikowany i konfliktogenny)
  • gdy jest się właścicielem zwierzęcia (należy wówczas wyznaczyć osobę, która ma zająć się pupilem po naszej śmierci)
  • gdy uprawia się sporty ekstremalne, podróżuje (a to coraz częstsze hobby)
  • gdy chcesz przekazać część majątku przyjaciołom, osobom niespokrewnionym i organizacjom dobroczynnym

Prawnicy podkreślają, że prócz oczywistego podziału majątku, warto też uwzględnić inne kwestie. Na przykład decyzję o tym, co miałoby się z nami stać w przypadku, gdy jesteśmy w śpiączce (kwestia procedur medycznych) oraz czy zgadzamy się zostać dawcą narządów. Pomijana, a ważka dla młodych ludzi, jest sprawa kont na portalach społecznościowych. Musimy się zastanowić, co ma się z nimi stać po naszej śmierci i kto ma nimi dysponować.  

W “Time” natomiast czytamy o zmianach demograficznych, które powinny skłonić już osoby po 20 roku życia do uporządkowania spraw spadkowych. Magazyn, powołując się na dane amerykańskiego departamentu zdrowia i spraw społecznych, informuje, że z roku na rok rośnie grupa osób żyjących bez ślubu, a więc takich, które nie dziedziczą po sobie. Co więcej, Amerykanów w wieku od 15 do 46 lat żyjących z partnerem przed ślubem jest ponad połowa. Według “Time” opóźnia się też moment, w którym ludzie decydują się powiedzieć “tak”. Oznacza to, że pary nie będące małżeństwem, coraz częściej gromadzą wspólny majątek, a w związkach nieformalnych rodzi się coraz więcej dzieci. Jeśli żadna ze stron nie sporządzi testamentu, oznacza to, że partner nic nie dziedziczy. Dlatego gazeta zachęca młodych, by pomyśleli o sporządzeniu testamentu, gdy tylko się usamodzielnią.

Źródła:

Unique Estate Law
Time
All about Estates