Jak uwzględnić organizację w testamencie

1 . KROK

Zastanów się , co posiadasz, co wchodzi

w skład Twojego majątku.

Mogą to być zarówno nieruchomości, oszczędności, rzeczy ruchome, jak i prawa oraz inne dobra, które po Twojej śmierci wejdą w skład tzw. masy spadkowej. Następnie zastanów się , czy posiadasz jakieś zadłużenia, a jeśli takie masz, oszacuj ich wartość . Oszacuj również wartość swojego majątku i odejmij od niej wartość zadłużenia. Wtedy będziesz widział , jaki mają tek realnie zostawisz po sobie. W obliczaniu posiadanego majątku mogą być pomocne tabelki, które pobierzesz stąd.

2 . KROK

Zastanów się , komu chcesz przekazać swoje dobra.

Czy są to osoby najbliższe, które są tzw. spadkobiercami ustawowymi, czy też są to inne osoby jak np. Twoi przyjaciele, są siedzi, itp. Po uwzględnieniu tych osób w testamencie i upewnieniu się, że wszystkich obdarowałeś wedle własnego uznania, rozważ choć by symboliczny zapis na wybraną fundację lub stowarzyszenie. Tutaj znajdziesz listę organizacji rekomendowanych przez nas. Jeśli jesteś osobą samotną i nie masz komu zostawić swojego majątku pamiętaj, że jeśli nie wskażesz nikogo w testamencie, zgodnie z prawem spadkowym, Twoje dobra odziedziczy gmina Twojego ostatniego miejsca zamieszkania lub Skarb Państwa. Pragnąc tego uniknąć, rozważ przekazanie swojego majątku wybranej organizacji pozarządowej 1.

3. KROK

Jeśli wiesz, co chcesz zawrzeć w testamencie i w jaki sposób go napisać , skontaktuj się z notariuszem i umów na spotkanie.

Tutaj znajdziesz notariuszy pracujących w Twoim mieście. Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu notariusza, skontaktuj się z nami. Jeśli nie jesteś pewien co do treści testamentu, albo chciałbyś przedyskutować jeszcze kilka kwestii, umów się na rozmowę z adwokatem lub radcą prawnym specjalizują cym się w tematyce testamentowej. Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu takiego eksperta, możesz skorzystać z tych rekomendowanych przez nas. Pamiętaj, że testament notarialny, w przeciwieństwie do własnoręcznego, napisanego w domu, daje gwarancję , że po Twojej śmierci Twoja wola zostanie uszanowana, a testament nie zostanie podważony 2.

4 . KROK

Po uwzględnieniu wybranej fundacji lub stowarzyszenia w testamencie, poinformuj je o tym fakcie.

Dzięki temu, wybrana przez Ciebie organizacja będzie mogła podziękować Ci za Twoją hojność i opowiedzieć o tym, na co wykorzysta przekazane przez Ciebie środki. Organizacja będzie ponadto mogła zaplanować pewne działania na przyszłość.

  1. Zachęcamy, abyś przed uwzględnieniem organizacji w testamencie skontaktował się z nią i poinformował ja o tym fakcie. W większości fundacji i stowarzyszeń istnieją procedury związane z przyjmowaniem zapisów testamentowych. Dowiedz się, jakie procedury obowiązują organizację, którą pragniesz wesprzeć. Warto skontaktować się z organizacją również wtedy, jeśli chciałbyś, aby Twój zapis został przeznaczony na konkretny cel. Spotkaj się z przedstawicielem organizacji i opowiedz o swoich planach. Wspólnie ustalicie, w jaki sposób w przyszłości ofiarowany przez Ciebie dar zostanie spożytkowany.

  2. Zdarza się, że testamenty notarialne są podważane, jednak z doświadczenia prawników wynika, że dotyczy to niewielkiej ilości wszystkich testamentów.