Amerykańscy prawnicy, którzy udzielają porad prawnych na stronie Unique Estate Law podkreślają, że nie ma zbyt wczesnego wieku na sporządzenie testamentu. Oczywiście po osiągnięciu pełnoletności. Jak czytamy, można zacząć o tym myśleć po maturze, a już na pewno po ukończeniu studiów. Jesteś już po ślubie lub w długotrwałym nieformalnym związku? To znaczy – podkreślają eksperci – że już dawno powinieneś sporządzić testament, w którym dokładnie rozplanujesz, co stanie się z Twoim majątkiem po Twojej śmierci.
Unique Estate Law wylicza konkretne sytuacje, w których młode osoby powinny uporządkować kwestie spadkowe:
- gdy wstępują do wojska
- gdy same otrzymały spadek (Szczególnie w przypadku odziedziczonych nieruchomości, podział między osoby upoważnione do dziedziczenia może być skomplikowany i konfliktogenny)
- gdy jest się właścicielem zwierzęcia (należy wówczas wyznaczyć osobę, która ma zająć się pupilem po naszej śmierci)
- gdy uprawia się sporty ekstremalne, podróżuje (a to coraz częstsze hobby)
- gdy chcesz przekazać część majątku przyjaciołom, osobom niespokrewnionym i organizacjom dobroczynnym
Prawnicy podkreślają, że prócz oczywistego podziału majątku, warto też uwzględnić inne kwestie. Na przykład decyzję o tym, co miałoby się z nami stać w przypadku, gdy jesteśmy w śpiączce (kwestia procedur medycznych) oraz czy zgadzamy się zostać dawcą narządów. Pomijana, a ważka dla młodych ludzi, jest sprawa kont na portalach społecznościowych. Musimy się zastanowić, co ma się z nimi stać po naszej śmierci i kto ma nimi dysponować.
W “Time” natomiast czytamy o zmianach demograficznych, które powinny skłonić już osoby po 20 roku życia do uporządkowania spraw spadkowych. Magazyn, powołując się na dane amerykańskiego departamentu zdrowia i spraw społecznych, informuje, że z roku na rok rośnie grupa osób żyjących bez ślubu, a więc takich, które nie dziedziczą po sobie. Co więcej, Amerykanów w wieku od 15 do 46 lat żyjących z partnerem przed ślubem jest ponad połowa. Według “Time” opóźnia się też moment, w którym ludzie decydują się powiedzieć “tak”. Oznacza to, że pary nie będące małżeństwem, coraz częściej gromadzą wspólny majątek, a w związkach nieformalnych rodzi się coraz więcej dzieci. Jeśli żadna ze stron nie sporządzi testamentu, oznacza to, że partner nic nie dziedziczy. Dlatego gazeta zachęca młodych, by pomyśleli o sporządzeniu testamentu, gdy tylko się usamodzielnią.
Źródła:
Unique Estate Law
Time
All about Estates