Brytyjski Guardian pisze o pomyśle, by przeciążoną służbę zdrowia i opiekę nad seniorami finansować z podatku spadkowego. Czy to dobry sposób na to, by ratować NHS?
Zdaniem felietonistki Zoe Williams opieka społeczna w Wielkiej Brytanii rozpaczliwie potrzebuje finansowania. „Nawet utrzymanie systemu w Anglii w obecnym stanie – który opiera się na paskudnej mozaice wyzyskiwanych opiekunów i inwestycji spółek private equity – wymaga natychmiastowego zastrzyku w wysokości 4 miliardy funtów. Bez znaczących inwestycji nie można dokonać żadnych reform opieki społecznej i systemu zdrowia. Na początku tego miesiąca rząd wpadł kolejny pomysł: załatwić pieniądze poprzez podniesienie składki ubezpieczenia społecznego.” – pisze felietonistka Guardiana.
Jednak jej zdaniem to fatalny plan, bowiem finansowanie jednej grupy demograficznej całkowicie z podatków innej, bez uwzględnienia zamożności tych grup wiekowych, jest sprzeczne z jakąkolwiek zasadą sprawiedliwości społecznej.
Według Zoe Williams istnieje oczywisty sposób finansowania opieki społecznej, którym jest podatek spadkowy. Obecny system felietonistka uważa za loterię, bowiem „mało prawdopodobne jest, aby każdy, kto miał znaczne potrzeby w zakresie opieki w okresie poprzedzającym ich śmierć, pozostawił po sobie duży majątek.” Podaje też wyniki ciekawych badań z 2019 roku: teoretycznie podatek od spadku wynosi w Wielkiej Brytanii 40%. Tymczasem spadkobiorcy majątków wartych ponad 10 mln funtów, po różnego rodzaju odliczeniach płacili średnio 10% podatku. Danina od spadku o wartości 2-3 milionów funtów wynosiła 20% podatku. Kto zatem płaci owo 40%? – pyta dziennikarka. Zwraca ona uwagę, że to właśnie dziedziczenie jest głównym czynnikiem nierówności majątkowej – co dziesiąty dorosły urodzony w latach 80. odziedziczy po rodzicach ponad połowę tego, co przeciętna osoba zarabia przez całe życie.
Komentatorka uważa, że właśnie stworzenie sprawiedliwego systemu fiskalnego, w którym bliscy najlepiej sytuowanych płaciliby adekwatne podatki od spadków, pozwoliłoby na sfinansowanie rosnących potrzeb związanych z opieką nad seniorami. Co wy na to? Czy podobne rozwiązania powinny być realizowane także w Polsce?
Więcej TUTAJ