Testamenty video? Tego chcą w Szwajcarii.

Prominentny polityk centroprawicowej partii FDP zabiega, by za oficjalne uznano testamenty w formie nagrania video. Jego zdaniem, brak takiego rozwiązania to dyskryminacja osób niepełnosprawnych i mających problemy z poruszaniem się. Marcel Dobler dodaje, że obecne rozwiązania są przestarzałe.

Szwajcarski polityk podkreśla, że stworzenie prawomocnego testamentu dla niepełnosprawnych jest często skomplikowane. Przytacza przykład osób niewidomych, dla których stworzenie dokumentu notarialnego w języku Braille’a jest nie tylko czasochłonne, ale też kosztowne. Dlatego chce przeforsować, by nowoczesne technologie służyły do tworzenia testamentów. Jak tłumaczy, testament wygłoszony przed kamerą nie pozostawią wątpliwości, co do autora i jego decyzji.

Szwajcarskie media podają, że politycy innych partii skłaniają się ku rozwiązaniom zaproponowanym przez centroprawicowego polityka. Ma on także poparcie tamtejszego stowarzyszenia osób niewidomych.g Wszystko wskazuje na to, że video-testament może obowiązywać w Szwajcarii już niebawem. Dobler przedłożył stosowny projekt w parlamencie. Ten przyjął go, teraz analizowane jest tamtejsze prawo spadkowe, czy projekt nie jest sprzeczny z obowiązującymi przepisami.

Źródło: https://www.blick.ch/politik/digitales-testament-soll-moeglich-werden-mit-video-einen-erbstreit-beenden-id16070534.html