Testament po niemiecku

Niemcy rokrocznie zostawiają spadkobiercom fortunę. Tamtejszy instytut ds. seniorów (DIA) szacuje, że w latach 2015 – 2024 obywatele Republiki Federalnej Niemiec odziedziczą ponad trzy biliony euro. Jak podkreśla dziennik “Tagesspiegel”, to zawrotna suma, jednak za Odrą zbyt rzadko porusza się temat testamentów i dziedziczenia. “To w naszym społeczeństwie nadal temat tabu”- tłumaczą autorzy artykułu.

Według sondażu Deutsche Banku mniej niż połowa spadkodawców porusza w rozmowach z bliskimi temat ostatniej woli. To zdecydowanie zbyt mało, tym bardziej, że – jak wynika z tej samej ankiety – co piąty Niemiec, który otrzymał spadek, popadł z tego powodu w konflikt z innymi spadkobiercami.

W Niemczech, podobnie jak w Polsce, w przypadku braku testamentu, typowy schemat (od którego oczywiście są liczne wyjątki) wygląda tak, że połowa majątku przechodzi na małżonka/małżonkę, a połowa jest dzielona między dzieci. Trudniej, jeśli ktoś umiera bezdzietnie lub jeśli należy do tzw. rodziny patchworkowej. “Wówczas sporządzenie testamentu powinno być podstawą”- podkreśla adwokat Dietmar Kurze. Przypomina też, że ważne jest, by przechowywać testament w odpowiednim miejscu. W niemieckich mediach głośno było bowiem kilka lat temu o zamożnym emerycie, który ukrył dokument w zegarze. Ostatnią wolę znaleziono przez przypadek. Okazało się, że mężczyzna zostawił miliony euro organizacjom pozarządowym.

Za naszą zachodnią granicą najpopularniejszy jest tak zwany testament berliński, w Polsce znany jako wzajemny, w którym małżonkowie przekazują wszystko, co posiadają, sobie nawzajem. Dzieci dziedziczą wówczas dopiero po śmierci obojga rodziców.

Jeśli chodzi o opodatkowanie, przepisy w Republice Federalnej Niemiec różnią się znacznie od tych obowiązujących w Polsce. Dzieci płacą podatek dopiero  od sumy 400 tysięcy euro, natomiast małżonkowie zmarłej osoby dopiero od sumy 500 tysięcy euro. Spadek w mniejszej kwocie jest wolny od podatku. Dla porównania w Polsce dziedziczący w pierwszej linii są obciążeni podatkiem spadkowym już od sumy niespełna 10 tysięcy złotych.

źródło:

https://www.tagesspiegel.de/wirtschaft/was-sie-ubers-erben-und-vererben-wissen-sollten-3682567.html