PRAWO: testament podróżny jest zbędny?

Likwidacja testamentu podróżnego to kolejna zmiana w Kodeksie cywilnym proponowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Testament podróżny to jeden z rodzajów testamentów szczególnych. Zgodnie z obecnymi przepisami taki dokument mogą spisać osoby podróżujące drogą morską lub powietrzną. Przy czym prawo takie mają zarówno pasażerowie jak i członkowie załogi. Podobnie jak wszystkie inne testamenty, tak i podróżny musi być sporządzony ze szczególną starannością, aby został uznany za ważny.

Warunki ważności testamentu podróżnego:

▶ Sporządzony na statku morskich, albo powietrznym. Przy czym, statkiem morskim jest, w ujęciu obecnych przepisów, urządzenie do żeglugi morskiej. A zatem testamentu podróżnego nie można sporządzić na statku śródlądowym. Natomiast statkiem powietrznym jest maszyna unosząca się w górze dzięki oddziaływaniu powietrza. Co więcej, statek morski i powietrzny muszą być własnością Polski lub uzyskać tę przynależność mocą przepisów szczególnych.

▶ Sporządzony w czasie podróżny, czyli od momentu wejścia na pokład statku aż do zejścia z pokładu. Uwaga! Postoje w podróży w portach i lotniskach przejściowych wlicza się do czasu podróży, a zatem testament można spisać także w ich trakcie.

▶ Sporządzony przed dowódcą statku lub jego zastępcą, w obecności 2 świadków. Przy czym termin „sporządzenie” zawiera następujące etapy procesu: spisanie woli przez dowódcę (lub jego zastępcę), odczytanie treści woli spadkodawcy celem potwierdzenia ustaleń, a na koniec podpisanie dokumentu przez wszystkich uczestników procesu.

Kto może być świadkiem przy sporządzaniu testamentu podróżnego?

👉 osoba pełnoletnia (18 lat), posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych

👉 osoba nie ubezwłasnowolniona (ani częściowo, ani całkowicie)

👉 osoba widząca, słysząca i mówiąca

👉 osoba posiadająca umiejętności czytania i pisania

👉 osoba posługująca się językiem, w którym spadkodawca sporządza testament

👉 osoba nie skazana za składanie prawomocnie wyrokiem sądowym za składanie fałszywych zeznań

👉 osoba, która nie jest członkiem rodziny, powinowatym lub inną, pozostającą w relacjach ze spadkodawcą i mogącą odnieść korzyści z testamentu.,

Testament podróżny ważny jest 6 miesięcy od czasu podróży, chyba, że spadkodawca umrze wcześniej. Potem należy sporządzić testament standardowy. Po szczegółowe informacje jak należy prawidłowo sporządzić testament zapraszamy do INFORMATORA TESTAMENTOWEGO.