Ta historia mogła przytrafić się każdemu… Przytrafiła się Krystynie i jej Bliskim…
Krystyna urodziła się w 1935 r. w Ostrowi Mazowieckiej. Gdy jej rodzice zginęli podczas II wojny światowej trafiła pod opiekę ciotki. Już jako dziecko była uzdolniona humanistycznie i plastycznie. Umiała czytać i pisać jako 4-latka. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie na wydziale projektowania przestrzeni.
Sztuka towarzyszyła Krystynie przez całe życie.
Malowała na płótnach, na deskach i na ścianach, lepiła anioły z masy solnej, szyła lalki a także od czasu do czasu tworzyła grafiki i ilustracje do książek.
Krystyna została aktorką przez przypadek.
Zadebiutowała w Studenckim Teatrze Satyryków. Potem pojawiła się na wielkim ekranie. Najpierw w filmie „Pożegnania”, a potem w m.in. komediach „Lekarstwo na miłość” i „Rzeczpospolita Babska” oraz jako Jadwiga Leśniewska, w serialu „Rodzina Leśniewskich”.
Krystyna grała w kilku stołecznych teatrach
M.in. w Ateneum, Syrenie, Rozmaitości i Komedii. Była przede wszystkim aktorką komediową. Występowała w m.in. „Kabarecie Starszych Panów” i programach kabaretowych Olgi Lipińskiej, gdzie wykorzystywała także swój talent wokalny. Czy pamiętacie piosenki: „Czy te oczy mogą kłamać?”, albo „Żaby, ryby i raki”?
Krystyna była mężatką 2 razy.
Jej pierwsze małżeństwo przetrwało zaledwie 1 rok. Drugie, z aktorem i asystentem reżysera Andrzejem Przyłubskim – 14 lat. Własnych dzieci Krystyna nie miała. Podczas małżeństwa z Andrzejem adoptowała jego córkę Julię. Bratankiem Krystyny jest znany lekarz i muzyk, lider „Elektrycznych gitar” – Kuba Sienkiewicz, który opiekował się ciotką w ostatnich latach jej życia, gdy już ciężko chorowała.
Najpierw Krystyna straciła 85 proc. wzroku.
Potem częściowo go odzyskała. A w 2014 r. doznała udaru mózgu, rok później zdiagnozowano u niej czerniaka oka. Zmarła w 2017r. w efekcie komplikacji wywołanych infekcją układu oddechowego.
I tu zaczyna się II część historii…
Niewiele osób bowiem wiedziało, że Krystyna oprócz powyższych talentów miała też smykałkę do interesów. W sumie, pozostawiła pokaźny majątek, w tym jak mówiła: „2 domy i jeden domek z patyczków”. Swoim głównym spadkobiercą Krystyna uczyniła bratanka Kubę. Adoptowanej córce, z którą miała ogromne kłopoty, nie pozostawiła nic, choć przed śmiercią wszystko jej wybaczyła. Córka jednak zaczęła domagać się prawa do spadku. Podobnie jak przyrodnia siostra Kuby. W ten sposób o prawo do dziedziczenia po Krystynie ubiegały się 3 osoby.
Sprawa toczyła się przed sądem 4 lata. Jej rozwiązanie opóźniało się nie tylko z powodu pandemii COVID-19. Okazało się, że Krystyna pozostawiła 2 testamenty, w których wskazuje różnych spadkobierców. Ostatecznie sprawa zakończyła się orzeczeniem, zgodnie z którym majątek po Krystynie przypadł w całości Kubie Sienkiewiczowi.
Ta historia przytrafiła się Krystynie Sienkiewicz…
Ale ta historia może się przytrafić każdemu z nas…
W Polsce obowiązuje tzw. dziedzicznie ustawowe.
Jeśli nie pozostawisz testamentu, to Twój majątek odziedziczą Twoi krewni. Kto i ile dostanie – na to nie masz wpływu. To ustala prawo. Jeśli zaś spiszesz testament, ale nie zrobisz tego prawidłowo – to może być on podważony, uznany za nieważny.
Dlaczego warto napisać testament i jak to zrobić, aby nikt nie uznał go za nieważny podpowiadają eksperci kampanii Napisz Testament w naszym INFORMATORZE TESTAMENTOWYM.