Zaostrzenie przesłanek umożliwiających sporządzenie testamentu ustnego to trzecia ważna, proponowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości zmiana w prawie spadkowym.
Jak jest teraz?
Sporządzenie testamentu ustnego polega na wyrażeniu woli ustnie i osobiście, przez samego spadkodawcę, w obecności min. 3 świadków. Co ważne – świadkowie muszą być obecni jednocześnie i w tym samym czasie, gdy spadkobierca wygłasza oświadczenie woli. Treści woli nie może odczytywać za spadkodawcę inny osoba, a spadkodawca nie może się zgadzać na tę treść jedynie potakiwaniem głowy. Wtedy testament ustny jest nieważny.
Testament ustny może być sporządzony w 2 sytuacjach:
1. gdy istnieje obawa rychłej śmierci spadkodawcy
2. gdy sporządzenie testamentu pisemnego jest niemożliwe lub znacznie utrudnione z powodu wystąpienia szczególnych i nagłych okoliczności (np. nagła poważna choroba)
PROPONOWANA przez resort ZMIANA to połączenie obu powyższych przesłanek. Testament ustny będzie WAŻNY, gdy OBIE PRZESŁANKI zostaną SPEŁNIONE JEDNOCZEŚNIE.
Testament ustny, aby był ważny wymaga STWIERDZENIA TREŚCI. Można to zrobić na 2 sposoby:
1. poprzez spisanie OŚWIADCZENIA SPADKODAWCY – może to zrobić świadek lub inna osoba a treść testamentu ustnego można potwierdzić w ten sposób w ciągu 1 roku od złożenia oświadczenia spadkodawcy.
2. przed SĄDEM – przy tej formule, świadkowie złożenia testamentu ustnego składają przed sądem zgodne zeznania, przy czym zgodność ta dotyczy treści samego testamentu, a nie innych okoliczności jego złożenia, np. stanu zdrowia spadkodawcy; w ten sposób treść testamentu ustanego można stwierdzić w ciągu 6 miesięcy od złożenia testamentu ustnego przez spadkodawcę.
PROPONOWANA przez resort ZMIANA to SKRÓCENIE TERMINU STWIERDZENIA TREŚCI testamentu: ma on być stwierdzony NIEZWŁOCZNIE, NIE PÓŹNIEJ jednak, niż w ciągu 1 MIESIĄCA od jego sporządzenia. A jeśli SPADKODAWCA UMRZE, jego testament ustny trzeba będzie stwierdzić WYŁĄCZNIE PRZED SĄDEM, w okresie 3 MIESIĘCY od śmierci spadkodawcy.
Projekt Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się obecnie na etapie uzgodnień międzyresortowych.
Opracowano na podstawie: www.infor.pl