WWF jest jedną z największych i najstarszych organizacji chroniących zagrożone gatunki i zajmujących się ochroną ekosystemów. Działamy na całym świecie. W Polsce od 2000 roku zabiegamy o dobrostan pradawnych drzewostanów – jesteśmy obecni m.in. w Puszczy Białowieskiej i karpackich lasach. Tworzymy obszary prywatnie chronione, aby zachować cenne przyrodniczo tereny w Polsce, m.in. torfowiska. Zabiegamy o to, by zwiększać liczebność zwierząt, dla których lasy są ostoją – m.in. rysiów, niedźwiedzi, sóweczek i wilków. Nad Bałtykiem troszczymy się o nadmorskie ssaki i ptaki. Od wielu lat we wszystkich rejonach kraju wdrażamy liczne rozwiązania, które mają zapobiec konfliktom na linii człowiek – zwierzę. Zachęcamy Polaków, żeby dokonywali świadomych wyborów konsumenckich, które minimalizują negatywny wpływ na środowisko.
Dzięki naszym działaniom do Polski północnej powróciły rysie. Wyłowiliśmy z Bałtyku tony sieci, ratując w ten sposób wiele morskich ssaków, ryb i ptaków. Udało nam się przekazać setki pastuchów elektrycznych hodowcom owiec, dzięki czemu ich stada są chronione przed atakami wilków i niedźwiedzi. Walczymy o dobrostan polskich rzek i renaturyzujemy je, aby mogły być przyjaznym miejscem do życia dla ryb.
Tworzymy lokalne grupy wsparcia, dzięki którym codziennie monitorujemy ważne z punktu widzenia ekologii siedliska – nad Bałtykiem utworzyliśmy Błękitny Patrol, nad rzekami działają Strażnicy Rzek. W polskich szkołach prowadzimy od lat programy edukacyjne, aby przyszłe pokolenia świadomie potrafiły dbać o życie na Ziemi. Chcielibyśmy, żeby nawet w dalekiej przyszłości wszyscy mogli się cieszyć czystym powietrzem i nie doświadczali negatywnych skutków zmian klimatu, aby w puszczach nadal rosły kilkusetletnie drzewa, po dżunglach kroczyły drapieżne koty, a morskie ssaki cieszyły się swobodą w bezpiecznych akwenach.
Przyroda to nasze wspólne dziedzictwo. Uwzględnij WWF w testamencie.
Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź naszą stronę: www.pomagam.wwf.pl/twoj-testament