Nowoczesne technologie w służbie pisania testamentów

W Austrii powstał internetowy kalkulator, który – w kilka kliknięć – pomoże spadkodawcom w precyzyjnym określeniu, co stanie się z majątkiem po ich śmierci. Stronę https://www.erbrechner.at/ stworzono dla austriackiego oddziału UNICEF. 

Innowacyjne narzędzie w przystępny i graficzny sposób pozwoli usystematyzować, komu chcemy przekazać spadek oraz to, komu, zgodnie z prawem, się on należy. 

Peter Danek z UNICEF Austria podkreśla, że temat dziedziczenia na różnym etapie życia dotyczy każdego z nas. Sytuacja rodzinna może być skomplikowana nie tylko w coraz częściej występujących rodzinach patchworkowych. Sporządzając testament można uniknąć długich i wyczerpujących batalii sądowych. Dzięki nowoczesnemu narzędziu jest to o wiele łatwiejsze.

Obsługa kalkulatora jest intuicyjna. Poprzez odpowiedzi na pytania o sytuację osobistą i rodzinną tworzone jest drzewko zależności – spadkodawców, bliższych i dalszych krewnych. Często użytkownicy odkrywają z zaskoczeniem, że prawo do spadku po nich mają osoby, których w ogóle nie brali pod uwagę. Kalkulator oblicza za nas, jaki procent należy się poszczególnym członkom rodziny i pomaga zdecydować, jak dysponować majątkiem w testamencie.

Twórcy strony podkreślają, że coraz częściej osoby sporządzające testament chcą choć ułamek majątku zostawić wybranej organizacji pozarządowej. Testamentowy kalkulator online jest darmowy i anonimowy. To pierwsze tego typu rozwiązanie na świecie. 

źródło: https://www.ots.at/presseaussendung/OTS_20200525_OTS0050/unicef-oesterreich-launcht-innovativen-online-erbrechner-bild