Czy po równo znaczy fair? Jak podzielić majątek między dzieci?

Czy po równo znaczy fair? Jak podzielić majątek między dzieci?

Jak sprawić, by testament nie poróżnił rodzeństwa? Czy każdemu z dzieci należy się taki sam spadek? Na te pytania próbowali odpowiedzieć eksperci w materiale USA Today. 

Podział majątku to sprawa, która martwi wielu rodziców. Zastanawiają się, jak sporządzić testament, by nie był źródłem konfliktu wśród ich dzieci. 

Autorka książki “Zasady zarządzania majątkiem” Colleen Carcone podkreśla, że pieniądze to jedna z głównych przyczyn konfliktów rodzinnych. Dlatego tak ważne, by rodzice podjęli przemyślaną decyzję. 

Co dla Ciebie znaczy fair? 

Carcone zachęca, by zastanowić się, jak rozumiemy sprawiedliwy podział. Dla niektórych oznacza to podzielenie majątku równo, co do centa. Inni zapisują mniej tym dzieciom, które mocniej wspierali, na przykład, gdy tylko jednemu z dzieci kupili mieszkanie, płacili za edukację, podarowali samochód itp. Ważnym argumentem jest także sytuacja, gdy tylko jedno z dzieci angażuje się w prowadzenie rodzinny biznes lub opiekuje się rodzicami. 

Doradczyni finansowa Marianela Collado podkreśla, że nie ma rozwiązań idealnych. Nawet w przypadku matematycznie równego podziału mniej zamożni bracia lub siostry potrafią poczuć się urażeni, że ich bogatsze rodzeństwo dostało tyle samo. 

Collado zaznacza, że dlatego tak ważne jest, by uporządkować sprawy spadkowe, gdy jeszcze jesteśmy sprawni i możemy spokojnie i otwarcie zakomunikować rodzinie swoje decyzje. I – w razie pytań – umieć wytłumaczyć swoje stanowisko. 

W tym samym artykule doradca sukcesyjny  Huichin Chen zaznacza, że dzięki rozmowie z przyszłymi spadkobiercami o naszych decyzjach finansowych można uniknąć konfliktu o podział majątku, ale też poznać intencje przyszłym beneficjentów. Z początku nie są to łatwe tematy, ale jak przekonuje ekspert, dla własnego spokoju i spokoju rodziny, warto się przełamać. 

Cały artykuł: : https://eu.app.com/story/money/personal-finance/2020/05/21/last-will-should-you-give-your-kids-equal-inheritance/5205717002/ 

O jasnej komunikacji w sprawie testamentu wspomina także nasz ekspert spadkowy Łukasz Martyniec. Już niebawem wrócimy na fanpage’u “Napisz Testament” do pytań, które licznie zadawali Państwo podczas ostatniego webinaru. Można go obejrzeć tutaj: https://www.facebook.com/NapiszTestament/videos/699309534231988/