Bądź jak szwedzka księżna – napisz testament!

Chcesz przekazać konkretne przedmioty w spadku wybranym przez siebie osobom? Wśród licznej rodziny i dalszych krewnych masz swoich ulubieńców? Albo wiesz, że ktoś w szczególny sposób zaopiekuje się Twoją spuścizną? Jest prosty sposób, by uregulować wszystkie sprawy – wzorem szwedzkiej księżnej napisz testament.

O testamencie księżnej Lilian – ulubienicy Szwedów, pisała tamtejsza prasa. Członkini rodziny królewskiej zmarła w 2013 r. mając 97 lat, ale dopiero niedawno ujawniono szczegółowe zapisy dokumentu, w którym rozdysponowała swój majątek w wysokości 78 milionów koron szwedzkich, czyli ponad 7,5 miliona euro.

Pochodząca z Wielkiej Brytanii Lilian była żoną szwedzkiego księcia Bertila Bernadotte, wuja króla Karola Gustawa XVI. Bertil zmarł w 1997 r., para nie miała dzieci. Zgodnie z wolą księżnej, majątek po niej odziedziczyli właśnie król Szwecji z małżonką oraz jego dzieci – księżna Wiktoria, książę Karol Filip oraz księżna Madeleine.

Księżna Lilian i Książę Bertil szczególnie blisko związani byli z obecnym królem – Karolem Gustawem, który był ich synem chrzestnym. I to właśnie on, jak podaje gazeta Expressen, odziedziczył po małżeństwie ekskluzywną willę w Sztokholmie. Szwedzkiemu władcy przypadły także w spadku kolekcję fotografii, obrazy i pamiątki o wartości sentymentalnej. Żona władcy – królowa Sylwia, odziedziczyła 5 milionów szwedzkich koron w gotówce i kilka sztuk drogocennej biżuterii. Dzieci pary królewskiej również otrzymały rodzinne pamiątki – Wiktoria między innymi ulubioną tiarę księżnej, którą ciotka pożyczała księżniczce na specjalne okazje. Młodsza z córek – Madeleine – otrzymała zabytkowy pierścień.

Księżna Lilian brała aktywny udział w życiu szwedzkiej rodziny królewskiej, nawet po śmierci męża. Reprezentowała króla w wielu oficjalnych wydarzeniach aż do 2010. Opiekowała się licznymi organizacjami, była honorowym członkiem klubów i instytucji, które wcześniej miał pod swoim patronatem książę Bertil. Komentatorzy podkreślają, że testament księżnej Lilian był bardzo skrupulatny i szczegółowo opisano w nim, kto otrzyma którą część majątku.

Żródło:

https://royalcentral.co.uk/europe/sweden/inside-the-last-will-and-testament-of-a-groundbreaking-princess-146861/