Wirtualny cmentarz miejscem symbolicznego pochówku

O cyfrowej formie upamiętnienia zmarłych jeszcze niedawno nikomu się nawet nie śniło. Obecnie w Polsce działa kilka portali internetowych, za pośrednictwem których można zapalić elektroniczną świeczkę lub złożyć elektroniczne kwiaty.

Wystarczy wejść na stronę www.wirtualnycmentarz.pl i wybrać jedną z kilku opcji. Można na przykład kupić znicz lub kwiaty na istniejącym już e-grobie. My znaleźliśmy pomnik Tadeusza Kantora – po kliknięciu w odpowiednią ikonę, pojawiają się posty osób, które zdecydowały się na wirtualne kondolence. „Tęsknimy za Tobą Tadziu – ty wielki artysto”, pisze Renata. „Tak bardzo Go lubilem, cenilem, podziwialem. Niech aniolowie zaprowadza Go do Raju.R.I.P.”, komentuje S.Pow.

Wśród e-cmentarzy dostępnych na portalu są katolicki, buddyjski, prawosławny, muzułmański, żydowski, polskich Tatarów oraz romski. Można ponadto odwiedzić katakumby. Jeśli chcemy postawić pamiątkę, mamy kilka opcji do wyboru – jednodniowa oferta jest darmowa, tygodniowa kosztuje 5 zł, roczna 10 zł, a „na zawsze” 20 zł.

Na wirtualnym cmentarzu można ponadto za życia zarezerwować sobie grób, wybrać pomnik, a także nagrać się – głos lub wideo, które po naszej śmierci zostaną wysłane do rodziny, tak samo jak e-mail. Wszystko to oczywiście symboliczne działania, niezależne od realnego miejsca naszego przyszłego spoczynku.