Twój czas i uwaga – najlepszy prezent dla Dziadka

Dziadek to dla wielu osób prawdziwy bohater dzieciństwa. Dzisiejsze święto jest więc idealną okazją, by odwdzięczyć mu się za wszystkie wspólne przygody i wiedzę. Jak? Oto nasze propozycje.

Kiedy byliśmy dziećmi, często to właśnie dziadkowie opowiadali nam o świecie, zabierali na wycieczki do lasu i konstruowali z nami najbardziej niesamowite wynalazki. Byli dla nas pierwszymi nauczycielami. Dzisiejszy świat pędzi do przodu, zaawansowany wiek też robi swoje, nic więc dziwnego, że teraz to nasze pokolenie łatwiej radzi sobie z wieloma codziennymi sprawami: nowymi technologiami, załatwianiem formalności w urzędach czy podróżach na drugi koniec miasta. 22 stycznia warto więc poświęcić ukochanemu dziadkowi kilka godzin i zastanowić się, czy nie potrzebuje naszego wsparcia. Co można zrobić?


1. Przejrzyjcie razem rachunki

Sprawdźcie, czy dałoby się je obniżyć, np. aktualizując abonamenty na telefon lub kablówkę, sięgając po świetlówki energooszczędne czy nową, ekologiczną baterię prysznicową, która zużywa mniej wody. Upewnij się, czy dziadek nie ma żadnych długów, przede wszystkim z chwilówek. 


2. Porozmawiajcie o zdrowiu

 Zapytaj dziadka o jego samopoczucie, o doskwierające mu przypadłości – zarówno te fizyczne, jak i psychiczne. Bądź przy tym delikatny i pamiętaj, że o niektórych sprawach – np. problemach z pamięcią czy powszechnych dolegliwościach ze strony układu moczowego – starszy mężczyzna może mówić niechętnie. Ważne, by wiedział, że nie ma żadnych powodów do wstydu! Upewnij się, że  dziadek nie ma zaległych wizyt lekarskich i badań.


3. Razem uporządkujcie papiery

Przejrzyjcie ważne dokumenty, akty własności, umowy. Sprawdźcie, czy są odpowiednio zabezpieczone. Zwróć uwagę, czy nie ma w nich żadnych niepokojących, abuzywnych zapisów.  To może być też naturalna okazja do rozmowy o testamencie i o tym, że każdy powinien go mieć – niezależnie od wieku i stanu zdrowia.