Testament sposobem na wspieranie seniorów

Seniorzy to grupa społeczna, której niestety, w dalszym ciągu, poświęca się najmniej uwagi, czasu oraz środków finansowych. Na szczęście są miejscowości – wśród nich niemiecka Wolfratshausen – bardzo się pod tym względem wyróżniające. W tym konkretnym przypadku, “dobrym duchem” stała się pewna kobieta, która swoim testamentem wsparła najbardziej wiekowych mieszkańców gminy.

Antonia Klein zmarła w 2012 roku w wieku 91 lat, nie pozostawiając po sobie prawnych spadkobierców. Chcąc mieć wpływ na to, jak gmina wykorzysta jej majątek, postanowiła szczegółowo określić swoje oczekiwania. W testamencie pozostawiła pokaźną sumę oraz sporą nieruchomość lokalnej parafii. Zastrzegła jednak, że budynek nie może zostać sprzedany ani wyburzony. Zgodnie z jej wolą, spadek ma posłużyć społeczności seniorów.

Lokalne władze wraz ze wspólnotą kościelną uszanowały wytyczne testatorki – w posiadłości powstanie centrum dla osób w podeszłym wieku. Miasto powoła także składającą się z wolontariuszy komisję seniorów, która będzie wspierać samorząd w realizacji projektów na rzecz najstarszych mieszkańców Wolfratshausen. I to właśnie ona będzie odpowiedzialna za opracowanie projektu.

Wbrew pozorom, wcale nie chodzi o kolejny dom spokojnej starości. Ratusz podkreśla, że nie narzuca żadnych rozwiązań ani ograniczeń. Może powstać zarówno świetlica, mieszkanie opiekuńcze, jak i modna kawiarnia, która stanie się miejscem spotkań i aktywności starszego pokolenia. A wszystko to dzięki przemyślanemu testamentowi hojnej mieszkanki.

Ta historia pokazuje, jak jeden testament może zmienić rzeczywistość całej społeczności, jest jednak wyjątkowym przypadkiem. Zazwyczaj bowiem decydujemy się na pozostawienie swoich dóbr najbliższej rodzinie. Warto jednak zaznaczyć, że wcale nie wyklucza to wsparcia organizacji charytatywnych działających na rzecz określonych grup. Nawet drobna kwota zapisana w testamencie dla fundacji czy stowarzyszenia to istotna pomoc i ważny sygnał: pragnę bezinteresownie pozostawić po sobie coś dobrego! Jeśli – tak jak Antonia Klein – chcesz wesprzeć seniorów, możesz uwzględnić w testamencie np. zaprzyjaźnione z nami Stowarzyszenie mali bracia Ubogich.