Testament Made in the USA

Stany Zjednoczone kojarzą nam się z krajem wolności, dobrobytu, a często także… zaskakujących testamentów. Niedawno pisaliśmy o amerykańskiej miliarderce, która pozostawiła swojemu psu 12 milionów dolarów! Czy pisanie tych dokumentów jest w USA normą, czy raczej wyjątkiem?

Okazuje się, że wbrew pozorom nie każdy Amerykanin ma spisany testament. Jak wynika z badań organizacji US Legal Wills, zajmującej się doradztwem przy pisaniu tych dokumentów, tylko połowa obywateli tego kraju, których łącznie jest prawie 326 milionów, w ogóle je sporządza. Autorami testamentów są głównie osoby w przedziale wiekowym 50-69 lat (w sumie 26% takich osób) oraz ci pozostający w związkach małżeńskich (56% respondentów). Jeszcze mniej, bo jedynie 5% (a więc ponad 16 milionów!) uwzględnia w swoich testamentach organizacje pozarządowe.

Na jakie cele najczęściej przeznaczają część swojego majątku obywatele USA? Z danych US Legal Wills wynika, że najliczniej wspierane są organizacje wyznaniowe (co czwarty badany), na drugim miejscu znalazły się instytucje zajmujące się ochroną zwierząt (co piąte wskazanie) oraz te wspierające lokalne społeczności (16%). Przekazywanie w testamentach środków na cele edukacyjne i zdrowotne jest mniej popularne – plasuje się odpowiednio na 5. i 7. miejscu. Jednak to właśnie działania edukacyjne są dotowane najhojniej: średnia suma przepisana w testamentach dla organizacji edukacyjnych to aż 20 tysięcy dolarów.

Według US Legal Wills, Amerykanie najczęściej przekazują fundacjom w testamentach konkretne kwoty pieniężne – tak dzieje się niemal w 60% przypadków. Co trzeci badany przeznacza zaś określony procent swego majątku.

źródło:

https://www.uslegalwills.com/blog/planned-giving/