Porada prawna od sztucznej inteligencji? Testament napisany przez specjalny algorytm? To nie scenariusz filmu science-fiction, a plany niemieckich naukowców. Jak podaje portal Fränkische Nachrichten, badacze z uniwersytetu w Würzburgu pracują nad projektem “wirtualnych adwokatów”.
Profesor Christoph Teichmann jest zdania, że w kwestiach prawnych, podobnie jak w innych branżach, zastępowanie ludzi przez inteligentne maszyny będzie coraz powszechniejsze. Dlatego też połączył siły z ekspertem na polu Legal Tech i programistą Simonem Hagerem aby wspólnie pracować nad projektem badawczym Cyfryzacja i Prawo.
Jednym z zagadnień jest zbadanie, jak trafnie odpowiednio zaprogramowane boty, mogłyby udzielać porad prawnych laikom.
Badacze rozpoczęli research w internecie. Hager zbadał treści licznych stron dostarczających porad prawnych. Okazało się, że udzielają one całkiem trafnych wskazówek, jeśli chodzi na przykład o tworzenie prostych testamentów. Gorzej jeśli sprawa jest bardziej złożona. Autorzy stron z poradami zastrzegają, że nie biorą odpowiedzialności za udostępniane treści, a wszystkie skomplikowane sprawy należy konsultować z prawnikami. “Jako, że laik nie wie, z którymi kwestiami musi udać się po poradę prawną, pracujemy nad rozwiązaniami, które uwzględniałyby złożone okoliczności, aby sztuczna inteligencja zawsze mogła odpowiadać na pytania”- tłumaczą naukowcy z Würzburga.
Teichmann i Hage chcą zbadać jakość programów IT, które mogłyby wspierać zwykłych ludzi w kwestiach prawnych dotyczących spraw codziennych. Ich zdaniem, nie można wykluczyć, że odpowiednio zaprojektowane algorytmy byłyby bardziej kompetentne niż prawnicy; na przykład przy tworzeniu skomplikowanego testamentu, w którym uwzględnionych ma być wiele osób o różnej zażyłości ze spadkodawcą. Takie oprogramowanie może też służyć jako wirtualny asystent w kancelariach prawnych, które oszczędzały by czas i pieniądze.
Mimo oczywistych korzyści cyfryzacji, profesor Teichmann jest zdania, że maszyny nigdy całkowicie nie wyeliminują prawników. “Wielu klientów przychodzi do adwokata, by się wygadać i zostać wysłuchanym” – podkreśla. A to jest coś, czemu maszyny nie są w stanie sprostać.
Źródło: Fränkische Nachrichten