Zmiana stosunku społeczeństwa do testamentów, na bardziej pozytywny, to najważniejsze zadanie stojące przed brytyjską koalicją “Remember a Charity”, zrzeszającą organizacje pozarządowe na Wyspach Brytyjskich. Ostatnio mieliśmy przyjemność rozmawiać z jej liderem, Robem Copem, który opowiadał nam, jak od ponad dwóch dekad fundacje i stowarzyszenia w Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej skutecznie i konsekwentnie edukują społeczeństwo na temat testamentów.
„Nauka przynosi efekty: z roku na rok rośnie suma przekazywana przez Brytyjczyków w testamentach na cele dobroczynne” – mówił Rob Cope. Według szacunków ekspertów z Wysp, w ciągu dekady spadkodawcy przekazali w testamentach sektorowi NGO ponad 20 miliardów funtów, czyli ponad 108 miliardów złotych.
Rob Cope podkreślał, że rok 2021 – mimo że ciężki dla wszystkich – był rekordowo dobry dla organizacji pozarządowych. Z jednej strony, z powodu pandemii, Brytyjczycy coraz częściej spisywali testamenty. Z drugiej, pokolenie tzw. baby boomers, czyli urodzonych po drugiej wojnie światowej, zaczęło coraz bardziej świadomie podchodzić do tego dokumentu. Zdaniem naszego rozmówcy, wiele osób w czasie pandemii dostrzegło także, ile dobrego dla lokalnej społeczności robią organizacje.
Dyrektor “Remember a Charity” uważa, że kolejne lata przyniosą wzrost świadomości, a trend pamiętania w testamentach o fundacjach i stowarzyszeniach jeszcze się umocni. Rob Cope podkreślał, że mimo najczęstszego uwzględniania w testamentach dużych i znanych organizacji, znanych z mediów, coraz częściej Brytyjczycy wspierają mniejsze, lokalne organizacje. Dużą rolę odgrywa nie tylko edukacja obywateli, ale też środowiska prawniczego. Dlatego “Remember a Charity” organizuje szkolenia, spotkania i kursy online dla notariuszy.
Remember a Charity działa już ponad 20 lat i zrzesza 200 organizacji – zarówno wspierających osoby borykające się z różnymi schorzeniami, działające na rzecz ochrony zabytków, NGOsy chroniące przyrodę i walczące na rzecz zwierząt czy wspierające artystów.