Historia Marylin

Wychowywała się w… 11 rodzinach zastępczych. Była drugą kobietą Hollywood, która kierowała własną firmą producencką. Bardzo dobrze gotowała. Zwłaszcza zupę rybną bouillabaisse.

🎭 To tylko niektóre ciekawe fakty z życia Marylin Monroe, urodzonej w 1926 r. w Los Angeles w Californii (USA) jako Norma Jeane Mortensen, najpierw modelki, tzw. pin-up girl (w wolnym tłumaczeniu: dziewczyny z plakatu), potem jednej z najpopularniejszych i najbardziej kasowych aktorek Hollywood, wreszcie: ikony popkultury i najseksowniejszej kobiety wszechczasów (TV Guide Network, 2009 r.).

🎭 Marilyn zagrała w 25 filmach, m.in. „Mężczyźni wolą blondynki”, „Książę i aktoreczka”, Małpia kuracja”, „Niagara”, „Słomiany wdowiec”. Za rolę w „Pół żartem, pół serio” otrzymała nagrodę Złoty Glob.

🎭 Życie osobiste Marylin nie układało się już tak pomyślnie. Jej związki z mężczyznami (m.in. z prezydentem USA Johnem F. Kennedym, Frankiem Sinatrą i Charlesem Chaplinem), a także małżeństwa (z Jamesem Dougherty, gdy miała zaledwie 16 lat, a następnie z gwiazdą baseballu Joe DiMaggio i dramaturgiem Arthurem Millerem) były krótkie i nie przyniosły jej ani szczęścia, ani dzieci.

🎭 Marylin, jako dorosła kobieta obciążona traumami z dzieciństwa (wychowywana przez jakiś czas przez matkę, która cierpiała na chorobę psychiczną; co do ojca, do dziś trwają spekulacje kto nim był), wciąż poszukująca miłości i akceptacji ludzi, pomimo sukcesów niepewna swojego talentu i umiejętności aktorskich, korzystała z psychoterapii, ale też popadała w coraz większe uzależnienie od środków zmieniających świadomość.

🎭 Ostatni film, w którym zagrała „Skłóceni z życiem”, dla Marylin okazał się niemal proroctwem. Zmarła w wyniku przedawkowania opiatów 5 sierpnia 1962 r.

🎭 Marilyn napisała swój testament 14 stycznia 1961 r., na 10 dni przed sfinalizowaniem jej rozwodu z Arthurem Millerem. Testament złożono w sądzie Nowego Jorku 12 dni po śmierci Marilyn. Dokument niemal natychmiast został zakwestionowany przez jedną z menedżerek finansowych Marilyn. Ale już w październiku tego samego roku nowojorski sąd uznał niepodważalną ważność dokumentu i zezwolił na realizację jego postanowień.

🎭 W testamencie Marilyn obdarowała m.in. swoją przyrodnią siostrę Bernice, osobistą sekretarkę May, przyjaciół Normana i Heddę Rostenów (ze specjalnym funduszem na edukację ich córki Patricii), a także swojego trenera aktorstwa Lee Strasberga. Ustanowiła także fundusz powierniczy dla swojej matki, Gladys Baker.

🎭 Aż 25 proc. majątku Marylin przekazała dr Marianne Kris, lekarzowi psychiatrii, u której się leczyła, celem – cytat: „wspierania pracy takich instytucji lub grup psychiatrycznych, jakie wybierze…” Dr Kris przekazała pieniądze Marylin na działalność Anna Freud Centre, klinikę dziecięcą w Hampstead w Londynie.

❗️▶️ Ty także spisując swój testament możesz zadbać nie tylko o Ważnych dla Ciebie Ludzi, ale też uwzględnić w nim działania społeczne, które są szczególnie bliskie Twojemu sercu, przekonaniom, celom.

❗️▶️ Jak Zapisać Dobro, aby stworzyło Dobrą Przyszłość podpowiadają TUTAJ eksperci kampanii Napisz Testament.

Historia Marylin Monroe jest częścią ogólnopolskiej kampanii społecznej Napisz Testament – Zapisz Dobro – #TwojeDobrodlaDobrejPrzyszłości – której celem jest zachęcanie do sporządzania testamentów, jako dokumentów regulujących kwestie majątkowe na każdym etapie życia oraz uwzględniania w testamentach transparentnych organizacji pozarządowych realizujących bliskie każdej osobie cele społeczne dla #dobrejprzyszłości.