Historia Humphrey’a

Ten mężczyzna na zdjęciu powinien mieć jeszcze… papierosa. Bez papierosa ta historia nie miałaby pointy. Ta opowieść nie miałaby też sensu bez czarnego kapelusza w stylu fedora i szarego trenczu. Są to bowiem 3 atrybuty, z którymi ten mężczyzna fotografował się tak często, że stały się elementami jego wizerunku.

Bo mężczyzną ze zdjęcia jest Humphrey Bogart – jedna z największych, najwybitniejszych gwiazd filmowych w historii kina amerykańskiego. Nie wiecie kto to? Podpowiadamy: „Casablanca”!

Co ma wspólnego papieros z testamentem? Z TYM testamentem bardzo dużo…

Choroba zaczęła się od ataków kaszlu. Nic dziwnego, skoro Humphrey wypalał 2 paczki papierosów dziennie. Skończyło się na usunięciu przełyku. Humphrey Bogart odszedł 14 stycznia 1957 roku. Rak przełyku był tak zaawansowany, że medycyna była bezsilna. Odchodząc, aktor miał zaledwie 57 lat.

W testamencie Humphreya znalazła się dyspozycja, aby jego ciało skremować. Do urny, jego ówczesna żona (czwarta!), Lauren Baccal (również znakomita aktorka) włożyła też … mały, złoty gwizdek – część bransoletki, którą niegdyś dostała od męża. Na gwizdku wyryła napis: „Gdybyś czegoś potrzebował – po prostu zagwiżdż!”

Humphrey Bogart spisał swój testament na ok. pół roku przed odejściem. Jak się można było spodziewać, obdarował w nim żonę, dwoje dzieci, a także współpracowników m.in. sekretarkę i kucharkę. Postanowił też, że każda osoba, która wystąpi z roszczeniami do spadku po nim, otrzyma zapis w wysokości… 1 dolara.

Ostatni zapis w testamencie Humphreya dotyczy przyszłości: „… zlecam moim administratorom, aby utworzyli Fundację Humphreya Bogarta. (…) Głównym celem Fundacji będzie subwencjonowanie badań naukowych, szczególnie walki z rakiem”. I wiecie co…? Powołana z zapisu testamentowego Bogarta fundacja – The Oral Cancer Foundation działa do dziś, przyczyniając się do rozwoju światowych badań nad terapią nowotworów jamy ustnej.

Ustanowienie Fundacji to jedna z możliwości, aby zadbać o dobrą przyszłość, także wtedy gdy nas już nie będzie. Istnieje także inny, o wiele prostszy sposób, aby dobrą przyszłość tworzyć i pozostawić cząstkę swojej dobroci. Jaki? Uwzględnij w testamencie organizację pozarządową i powierz zadanie tworzenia dobrej przyszłości tym, którzy tworzą ją z sukcesami każdego dnia. Jak to zrobić? Odpowiedź znajdziesz w naszym Informatorze Testamentowym.