Historia Arethy

Aretha Franklin – tajemnice Królowej Soulu, czyli uważnie sprzątaj mieszkanie!

To, że była jedną z najwybitniejszych artystek XX wieku to wiadomo. To, że zdobyła 18 nagród Grammy, została pierwszą Afroamerykanką na okładce TIME’a i pierwszą kobietą w Rock and Roll Hall od Fame – to też wiadomo. Tak jak i to, że to Aretha zaśpiewała na pogrzebie Martina Luthera Kinga i na inauguracji prezydentury Baracka Obamy, oraz że była matką chrzestną Withney Houston.

Ale o tym, że gdy miała 6 lat to na wiele tygodni zamilkła – wiedziało niewiele osób. Aretha zamilkła po wieści, że jej matka, opuściła ją i jej rodzeństwo.

Albo o tym, że sposobem na odreagowanie stresów były dla niej muzyka i… seks, a swoje pierwsze dziecko Aretha urodziła mając… 12 lat.

A czy wiedzieliście, że choć była niezwykle pracowita, ale też zdarzało jej się nie docierać na koncerty bez żadnego wyjaśnienia, albo (częściej) występować w stanie upojenia alkoholowego, albo nagle zwolnić pracownika, aby na drugi dzień przywrócić go do pracy.

Aretha „przegrała” z rakiem trzustki. Odeszła w sierpniu 2018 r. do końca otoczona opieką i miłością najbliższych. Pozostawiła jednak po sobie kolejną tajemnicę: testament, a dokładniej… 2 testamenty!

Ponieważ Aretha nie poinformowała rodziny, że spisała testament – jej najbliżsi byli przekonani, że taki dokument nie istnieje. Dlatego też cały jej majątek został najpierw podzielony między 4 synów gwiazdy.

Jednak w rok po odejściu diwy, jej siostrzenica znalazła aż 2 testamenty. Pierwszy – spisany w 2010 r. i poświadczony notarialnie znajdował się w szufladzie biurka, a drugi – spisany odręcznie w 2014 r. ukryty był w… poduszce kanapy w domu Arethy. Pierwszy faworyzował jednego z synów, a drugi obdzielał synów równo. Jak się można było spodziewać – sprawa trafiła do sądu. Ten zaś, dopiero w 2023 r. uznał, że ważny jest jednak ten drugi dokument.

O zaletach testamentu spisanego u notariusza i pozostawionego w kancelarii na przechowanie przypominaliśmy już niejednokrotnie. Historia Arethy pokazuje też, że warto powiadomić naszych najbliższych, że taki dokument został spisany. Więcej informacji o tym jak rozmawiać z rodziną o testamencie znajdziesz w bezpłatnym Informatorze Testamentowym, który przygotowali eksperci współpracujący z Koalicją Napisz Testament.