Czym jest szczęście?

Chińskie przysłowie mówi: jeśli chcesz być szczęśliwy przez godzinę – zdrzemnij się. Jeśli przez cały dzień – jedź na ryby. Jeśli chcesz być szczęśliwy przez cały rok – pomóż komuś. Ten oraz wiele innych cytatów związanych ze szczęściej znajdziecie w książce „Lykke. Po prostu szczęście” autorstwa Meika Wikinga, dyrektora Instytutu Badań nad Szczęściej w Kopenhadze.
Meik poświęcił całe życie, aby dowiedzieć się, co sprawa, że ludzie w różnych częściach świata są szczęśliwi. W swojej książce pisze: „Altruizm to troska o pomyślność innych i jeden z czynników, które pomagają zrozumieć, dlaczego niektóre kraje są szczęśliwsze od innych. Według Światowego Raportu Szczęścia z 2012 roku społeczeństwo nie jest szczęśliwe, jeśli jego członkowie nie okazują dużej dawki altruizmu”.
Autor bestsellera pisze dalej:”Przypomnijcie sobie, kiedy ostatnio zrobiliście coś dla obcego, nie po to, żeby zyskać, tylko żeby pomóc. Jak się wtedy czuliście? (…) Dobre uczynki poprawiają samopoczucie, wprawiają nas w stan upojenia, niemal jak morfina. Mamy w mózgach tak zwane jądro półleżące, nucleus accumbens. Jest ono częścią układu nagrody, a uaktywnia się w reakcji na jedzenie i seks. (…) właśnie ta część mózgu reaguje, gdy myślimy o podarmowaniu komuś pieniędzy czy w ogóle o dobroczynności”.
Zachęcamy do przeczytania całej książki i znalezienia odpowiedzi na pytanie, co sprawia, że jesteśmy szczęśliwi. A może Wy już tę odpowiedź znacie?