Chcesz sięgać szczytów? Pamiętaj o testamencie

Spacer po Bieszczadach nie każdemu wystarcza. Wyczynowa wspinaczka staje się coraz popularniejszą formą spędzania urlopu. Gwarantuje niesamowitą adrenalinę, spektakularne widoki, odcięcie się od stresów codziennego dnia… ale jest też sportem dużego ryzyka, dlatego uprawiając ją, warto pamiętać o zadbaniu o testamentowe formalności.

Od dłuższego czasu przekonujemy Polaków, by spisywali testamenty, aby w razie śmierci, majątek został rozdysponowany zgodnie z ich wolą. Zachęcamy do rozmów na niełatwe tematy, jakimi są dziedziczenie czy sukcesja. Dotyczy to zwłaszcza osób, które wykonują ryzykowny zawód lub mają nietypowe hobby, na przykład wspinaczkę wysokogórską.

Zawodowi alpiniści to na szczęście grupa społeczna, dla której kwestia uporządkowania spraw doczesnych nigdy nie była tematem tabu – są oswojeni z ryzykiem, ale i świadomi odpowiedzialności.

W “Tygodniku Przegląd” wdowa po Grzegorzu Axentowiczu wspomina, że jej mąż zginął w lawinie w Rysach w wieku 29-lat. Do wypadku doszło dekadę temu. Kobieta dodała, że kilka tygodni przed śmiercią sporządził testament. Napisał też testament moralny, czyli list do ich synka, który Karolina Axentowicz ma zamiar przeczytać chłopcu, gdy ten osiągnie pełnoletniość. O zwyczaju pisania testamentów przez himalaistów wspominał też w wywiadzie dla “Faktu” Ryszard Pawłowski, doświadczony himalaista.

Jedną ze sławnych osób, które po trudnych doświadczeniach w górach postanowiła sporządzić testament jest producentka telewizyjna i prowadząca programy kulinarne Ewa Wachowicz. W wolnych chwilach bizneswoman bierze udział w wyprawach, które nie mają nic wspólnego z wygodnymi wakacjami. Podczas wyprawy na Górę Ararat prezenterka doznała groźnych odmrożeń. Po powrocie do kraju postanowiła uporządkować sprawy doczesne, gdyż, jak tłumaczyła mediom, chce mieć pewność, że nawet jeśli coś jej się stanie, jej firmy będą odpowiednio zabezpieczone.  

Jeśli więc wasza pasją jest wspinaczka lub inne sporty ekstremalne, przed wyjazdem koniecznie zadbajcie o to, by spisać testament. Tak na wszelki wypadek.

Źródła:

https://www.tygodnikprzeglad.pl/zostali-gorach/

https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/rodzina-dopiero-po-roku-moze-wyprawic-symboliczny-pogrzeb/4xczy98#slajd-6

https://kobieta.wp.pl/ewa-wachowicz-dba-o-biznes-i-rodzine-gwiazda-zdecydowala-sie-na-wazny-krok-6292404042380929a