Aplikacja testamentowa – przyszłość dla starzejącego się społeczeństwa

Proste w obsłudze narzędzie internetowe do tworzenia testamentu – oto pomysł japońskiej grupy finansowej UFJ należącej do koncernu Mitsubishi. Jak podkreśla prezes Iwao Nagaszima, jest to odpowiedź na potrzeby technologicznie zaawansowanego, ale stale starzejącego się społeczeństwa Kraju Kwitnącej Wiśni.

Aplikacja, która startuje we wrześniu, ma umożliwić użytkownikom stworzenie w prosty, intuicyjny sposób testamentu. Cel twórców jest ambitny – planują, że do 2026 roku z narzędzia skorzysta pół miliona osób. Ma ono pomóc użytkownikom w uporządkowaniu spraw finansowych. W chmurze (oczywiście odpowiednio zabezpieczonej) zgromadzone będą cyfrowo testament, dane osoby sporządzającej dokument, kontakt do spadkobierców, numery kont, potrzebne dokumenty. Nagaszima zaznacza, że jest to odpowiedź na rosnące zapytania klientów, którzy chcieliby mieć możliwość uporządkowania swoich spraw spadkowych bez wychodzenia z domu.

Japońskie firmy, także technologiczne, coraz więcej produktów tworzą z myślą o seniorach. Według szacunkowych danych grupy UFJ z 2019 roku, tylko około 8% obywateli Japonii powyżej 65 roku życia spisało testament. To o wiele mniej niż w Stanach Zjednoczonych, czy Niemczech, gdzie na taki krok zdecydowało się nawet 50% seniorów.

Zródło:

https://uk.reuters.com/article/uk-mufg-trust-strategy/japans-mitsubishi-ufj-trust-to-bolster-testament-business-with-will-making-app-idUKKCN24Z1XL